Puslapiai

2015 m. rugpjūčio 25 d., antradienis

Langų pasirinkimo kriterijai

Visi, kas jau statėsi/pasistatė namą, neleis sumeluoti - pirmą kartą renkantis langus ir pradėjus gilintis į įvairius langų parametrus, informacijos gausa pritrenkia. Pats langus rinkausi kelis mėnesius, skaitinėdamas supermamų forumą, banga.balsas.lt, omnitelio newsgroup'us ir kt. šaltinius. Kadangi blogeriai jau puikiai išmano visus parametrus, šiame įraše pasistengsiu paprasta žmonių kalba trumpai perteikti per kelis mėnesius surinktą informaciją apie langus ir jų pasirinkimo kriterijus. Kitais žodžiais tariant, jau išsirinkusiems langus šis straipsnis nebus informatyvus, o pradėjusiems rinktis langus - tikiuosi, šis straipsnis sutaupys daug brangaus laiko :)

Visų pirma - pats langų tipas. Rinkoje dominuoja plastikiniai ir rečiai mediniai. Yra dar ir aliuminio profilio langai, bet jų paplitimas itin mažas, todėl dažniausia kova vyksta tarp medinių ir plastikinių variantų. Mano nuomone, medinius verta rinktis tik į medinį namą ar užmiesčio sodybą. Mediniai langai, lyginant su plastikiniais, atneša tik vieną privalumą - namo vidaus interjere matomas natūralus grynas medis. Pavyzdžiui, statant rastinį namą, neįsivaizduoju jo su ne mediniais langais. Čia medinių langų privalumai ir baigiasi. 

Medinių langų trūkumai: 
 • Ženkliai (kaina gali skirtis 30-50 % ir net daugiau) didesnė kaina (lyginant analogiškų savybių langus);
 • Lyginant su plastikiniais langais, medinių langų išorės išvaizda trumpaamžiškesnė. Pavyzdys - palyginkite pietinėje pusėje prieš ~5 metus įstatytą langą su naujai įstatytais langais. Natūralu, kad medis negali tiek ilgai atlaikyti nepalankių atmosferos sąlygų, todėl medinių langų išorę deja, bet kartas nuo karto teks atnaujinti.
 • Mediniai langai yra šaltesni. Keista, juk visąlaik atrodė atvirkščiai? Lyginame vienodų storių langus, pvz. imdami 90 mm pločio lango rėmą. Kadangi medinių langų gamintojai nepateikia medinio lango rėmo šiliminių charakteristikų, priimsime, kad rėmo šiluminis laidumas toks pats, kaip pušies. Medžio (pušies) šiluminė varža R=0,692 (skaičiuota https://www.u-wert.net/), o imant kaip pavyzdžį vieną šilčiausių rinkoje esančių plastikinių langų Veka Alphaline 90, šio lango rėmo šiluminė varža R=1, t.y. imant tokio paties storio langus, plastikiniai langai gali būti šiltesni iki ~40%.
 • Tokių nesąmonių, kaipo "medis kvėpuoja", net nekomentuosiu :) Kvėpuoja nesandarios skylės, o ne pats medis. Medis nebent turi tam tikrą garų laidumo koeficientą, kas absoličiai niekaip neįtakoja gyvenimo kokybės.
Marketinginiai triukai: atkreipiu skaitytojų dėmesį, kad internete viešai neradau pateiktos informacijos, koks konkrečiai yra medinio lango rėmo šiluminis laidumas (Uf) ("f" - pirma raidė nuo žodžio "frame", reiškiančio lango rėmą). Vietoje to medinių langų gamintojai nurodo viso lango (t.y. rėmas plius stiklo paketas) šiluminį laidumą (Uw), kas yra nekorektiškas parametras, lyginant skirtingus produktus. Uw ("w" pirma nuo žodžio "Window"). Uw skaičiuojamas imant stiklo paketo (Ug "g" nuo žodžio "glass", reiškiančio stiklo paketą) ir rėmo (Uf) šiluminius laidumus, o liūto dalį sudaro būtent stiklo paketo šiluminės charakteristikos, nes pats rėmas užima santykinai mažą gaminio procentą.Tačiau ką daryti, jeigu nori medžio, o tuo pačiu - ir šiltų langų? Imkite maksimaliai platų rėmą ir maksimaliai platų stiklo paketą.

Dėl šių priežasčių nemačiau prasmės primokėti smarkiai daugiau vien tik už vidaus vaizdą, todėl be ilgesnių dvejonių pasirinkome plastikinius langus.

Pagrindiniai plastikinio  lango parametrai, mano akimis žiūrint, yra lango šiluminės charakteristikos. Visa kita yra labai supanašėje, lyginant skirtingų gamintojų produkciją. Trumpai tariant - kuo lango šiluminės charakteristikos geresnės, tuo jis bus brangesnis ir jame bus sumontuotos aukštesnės klasės apkaustai ir kt. komplektuojančios dalys (pvz. rankenos).

Pagrindiniai parametrai, įtakojantys šilumines charakteristikas:
 • Lango rėmo (profilio) storis, profilio šiluminis laidumas. Tai parametras, koreliuojantis su terminu "lango kameros". T.y. kuo daugiau kamerų, tuo storesnis yra rėmas, ir tuo šiltesnis bus langas. Šiuolaikiniams šiltiems namams naudojami ne mažiau kaip ~85 mm pločio profiliai, šie profiliai visi būna ne mažiau kaip 6 kamerų. Pigesnė kategorija yra 5 kamerų, apie 70 mm storio profiliai, tačiau jie ir bus šaltesni ir į naują namą net nerekomenduojami. Vaizdžiai tariant, tai atrodo šalia padėti du langai - kairėje 88 mm langas, dešinėje 70 mm langas:

Ieškant šilčiausio rėmo, rinkoje lyderis yra Veka Alphaline 90 profilis, kuris gaminamas su polistirolo užpildu. Šis rėmas pasiekia Uf=1.0 reikšmę. Renkantis lango rėmą, atkreipkite dėmesį, kad jis turėtų tris sandarinimo tarpines (kai kurie ekonominiai variantai teturi dvi), o ir šios tarpinės būtų keičiamos. Tarpinės po kokių ~5 metų nebebus tokios elastingos ir jas reikės tiesiog pasikeis
 • Stiklo paketas. Siekiamybė - kuo geresnė Ug reikšmė. Prieš metus (kai rinkausi) ir dabar (straipsnio rašymo metu) geriausia Ug reikšmė vis dar yra Ug=0,5 naudojant argono dujas. Galima naudoti kriptono dujas, bet pamatę kainas jau nebenorėsite :) Pats lango profilis turi apribojimus, kokio maksimalaus pločio stiklo paketas gali būti įstatytas į jį, pvz. 44 mm, 48 mm, 50 mm, 52 mm. ir t.t.
  Ug=0,5 rodiklį gali pasiekti tik stiklo paketai su trims stiklais ir tik su tais profiliais, į kuriuos gali būti dedami ne siauriasni kaip 48mm stiklų paketai.
 • Renkantis stiklo paketą atkreipkite dėmesį į šviesos laidumo koeficientą, kuris nusako, kiek % šviesos pateks į patalpą. Rinkitės maksimaliai didelį %, šioje vietoje ~70% laikoma normaliu dydžiu. Galima nemaloni situacija: pirkėjas nori maksimaliai šilto lango, tačiau smarkiai taupo rinkdamasis profilį ir pasirenka lango profilį, į kurį galima įdėti maksimum 44 mm stiklo paketą. Gaminami ir 44 mm stiklo paketai su Ug=0,5, tačiau jų šviesos laidumas tėra 55%, t.y. į patalpas pateks gerokai mažiau šviesos. Efektas bus toks pats, kaip iš anksto tiesiog pasirenkant gerokai mažsesnius langus visame name. Beje, susidaryti vaizdą apie stiklo paketus galima šioje lentelėje.
 • Stiklo paketą sudarantys stiklai vienas nuo kito yra atskiriami rėmeliais. Standartiškai gaminamas rėmelis yra iš aliuminio - toks langas bus šaltesnis. Jau kurį laiką gaminami šilti, plastikiniai rėmeliai, kurie gana smarkiai pagerina viso lango šilumines savybes, ir kas svarbiausia - plastikiniai rėmeliai tik minimaliai padidina langų sąmatą.
Manau, kad šie keli parametrai yra pagrindiniai, padėsiantys nepasiklysti įvairių gamintojų pasiūlymuose. Aš asmeniškai pasirinkau:
Profilis: 88mm pločio Kommerling 88+; Uf berods 1,1;
Stiklo paketas: 48 mm, Ug=0,5; šviešos laidumas 70%;
Šiltas plastikinis rėmėlis: Taip.

Šis gaminys konkuravo su Veka Alphaline 90, tačiau kaina, lyginant su Kommerlig 88+ profiliu, skyrėsi gana ženkliai. Dar aspektas tas, kad bendravau su trimis Veka Aplhaline tiekėjais, tai nei vienas nesiūlė dėti 48 mm stiklo paketo, o siūlė apsiriboti 44 mm, kas reikštų gerokai šaltesnį visą langą.


21 komentaras:

 1. Rolandai, labai naudinga info pradedantiesiems. Dėkui!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Visiškai teisingai
  Pastaba: Rėmo U žymimas Uf (frame)
  O teisinga nuoroda į paketus http://skpstiklas.lt/Produktai/THERMO
  Beje, šilumos nuostolius sumažinsi dėdamas mažiau rėmų ty mažiau varstomų langų ir lango dalinimų.
  Renkantis dar galvojama apie spalvą - laminavimą/dažymą. Bet tai abejotino ilgaamžiškumo apdaila.
  Beje, profilių visokių neblogų yra. Bet būtina žiūrėti kaina ir Uf.
  Dar esu pasižymėjęs Salamander BlueEvolution, GENEO PHZ,

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū Ignai už pastabas, ištaisiau klaidas.

   Dėl Salamanderio ir Rehau Geneo - tai irgi labai geri langai, tačiau kaina man irgi gavosi didesnė už Kommerling'ą.

   Pridursiu dar dėl nevarstomų langų - jų įstiklinimo plotas yra didesnis lyginant su varstomais, todėl į vidų patenka daugiau šviesos :)

   Panaikinti
 3. Schuko deklaruoja, kad ilgaamziskesni ju langai baltos spalvos del uzpoliruoto pavirsiaus.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ir dar būtų įdomu kad aprašytum montavimo būdą, kas yra labai svarbu.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Tutorial'so kaip teisingai montuoti langus, nedarysiu. Pas save langus dėjau ne į apšiltinimo sluoksnį, o "sodinau" į perimetru išklijuotą XPS apsiaustą. Apie tai bus atskiras įrašas.

   Panaikinti
  2. o gaila, galetum idet how to. :)

   Man kaiptik uz poros sav bus aktuali info :)

   Panaikinti
  3. Nesu langų montavimo ekspertas, todėl nesinori galimai klaidinti skaitytojų. Geri montuotojai žino, kaip reikia montuoti langus, todėl svarbu surasti gerus meistrus ir montavimo subtilybėmis net domėtis nereikės. Tačiau kas kita, jeigu meistrai vidutiniai ir norisi žinoti, ar gerai montuoja, ar vis tik neteisingai.

   Panaikinti
  4. as tai lango nisa iskaliau lentomis, platesnemis uz siena. tai jei siena 20 cm storio, tai lentas dejau 25 cm ir i jas tada langa. Tokiu budu isnesiau langus i apsiltinamaji sluoksni. ir dar varztus susukau is lauko puses, kad atidarius langa reme ju nebutu matyt. tikiuosi langu greit keisti nereikes :D

   Panaikinti
  5. Kai kuriuos darbus dariausi pats, kai kuriuos patikejau darbininkams. Langai buvo vienas is ju- aisku, buvau su jais visa savaitgali, bet tik kaip pagalbinis. Ir matosi, kad cia kokybiskai padare, o ne 'ukiskai'. Tas pats ir su beveik visais apdailos darbais- patikiu profesionalam.
   Bet gal cia del to, kad nesu kruopstus.. Tiketina, kad kai statybos bus i pabaiga atsiras entuziazmo ir rasiu kantrybes, bet kolkas sunkiai.

   Panaikinti
 5. Idomu ar i lango rema kas nors pucia uzdaru poru poliuretana?
  Silumos laidomo koef turetu buti dar mazesnis nei kad su putplasciu.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. http://www.aluplast.lt/index.php?grupa=6&podgrupa=9&module=katalog&kategoria=41

   Panaikinti
 6. Gal protingi zmones galetu pakomentuoti ?

  https://aenamas.wordpress.com/2015/09/10/langai/

  AtsakytiPanaikinti
 7. Tinklaraščio administratorius pašalino šį komentarą.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Rolandai, kodėl pasirikote 48mm, juk toks profilis leidžia 52mm paketą. Ar nesidomėjote Veka Softline 82 MD, kuris yra alternatyva Alphine 90 MD? Kokias duris pasirinkote?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Jau nebeatsimenu kodėl tiksliai - gal dėl kainų skirtumo. Šiluminės savybės kiek atsimenu, 52mm vs 48 mm beveik nesiskiria. VEKA Softline82 irgi geras profilis, bet kiek atsimenu, gavosi šiek tiek brangiau negu Kommerling.
   Lauko duris pasirinkau Mikea Thermika, apie tai bus atskiras įrašas.

   Panaikinti
 9. Pamirsai paminėti plastikinių minusus :D ar pagal tave jie tokių neturi? Net nelygink medžio ir plastiko. Didžioji dauguma žmonių per 15 metu jau po 2 kartus pasikeitė plastikinius langus. Beje mediniai langai dažymo reikalaus po 10 metu, čia su sąlyga jei jie nelaistyti. Kai žmonės savo medinius langus pirmą kartą dazys, tu jau keisi. Nebūtų plastikas pigesnis, jo išvis niekas nedetu.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Na na, prašau argumentuoti, kokie tie plastikinių langų minusai?

   Bute plastikiniai langai sudėti prieš tuos pačius ~15 metų, tai ką jiems tereikia periodiškai kas porą metų padaryti - tai pareguliuoti ir kartą per penkmetį pakeisti tarpines.

   O dėl ilgaamžiškumo: po 10 metų jeigu vis tik reikės keisti dėl kokių nors priežasčių, sutaupytas kainų skirtumas (su 7% metinių palūkanų prieaugiu) leis tą padaryti absoliučiai nemokamai, t.y. bendroje sumoje pigiau gausis po 10 metų pasikeisti langus naujais, negu dabar pirkti +50% brangesnius langus. Ir tuomet turėsi 2026 metų technologijas, ne 10-tmečio senumo langus.

   Panaikinti
 10. Aš turiu savo griežtą nuomonę apie plastiką. Ir durys ir langai nuo šalčio ir karščio išsikraipo, praleidžia per stiprų šaltį žiemą, arba neatsidaro kai įkaista nuo tiesioginių saulės spindulių, nesvarbu kiek ten kamerų ar stiko paketų, plastikiniai gali būti tik garazo vartai nes ten vistiek vėjai švilpia pro šonus ir nieko nepadarysi. Geriau rinktis aliuminio konstrukcijas arba medį.

  AtsakytiPanaikinti
 11. O kodėl aliuminio langai ne tokie populiarūs? Nes tikrai dabar pagalvojus kova vyksta nuolat tarp plastikinių ir medinių, vieni tokių kiti kitokių nori. Net nežinau ar esu girdėjusi, kad kažkas svarstytų dėl aliuminio langų pasirinkimo.

  AtsakytiPanaikinti